Loading...

Problem Solving

How do you use what you have learned to problem solve?

Goal:

Goal:

math monkey

Practice!

Goal: Apply what you have learned about multiplying with input and output tables to solve a word problem.

Can you use an input and output table to solve a word problem? You will need a piece of lined paper. Follow the problem-solving steps to find the answer. Then click the tabs to see how!

Logan wants to buy 6 Adventure Land hats for his family. Each hat costs 5 dollars. How much will the hats cost in all?

Word Problem Solving Steps

  1. Read the problem.
  2. Look for important information.
  3. Write a math sentence.
  4. Choose a way to solve.
  5. Solve and label your answer.
Logan in the gift shop

Read the Problem

Logan wants to buy 6 Adventure Land hats for his family. Each hat costs 5 dollars. How much will the hats cost in all?

The first step is to read. Write down the problem. Then read the problem again! It is helpful to read the problem as many times as you need to in order to see all of the important information!

Find the Important Information

Logan wants to buy 6 Adventure Land hats for his family. Each hat costs 5 dollars. How much will the hats cost in all?

Now look for the important information. Highlight any important numbers, and circle helpful key words. It also helps to underline the question. Click the Show Me button to see!

a word problem

Logan wants to buy 6 Adventure Land hats for his family. Each hat costs 5 dollars. How much will the hats cost in all? The 6 is highlighted in red, the word each is circled. the number 5 is highlighted in yellow. How much will the hats cost in all is underlined. In all is also circled.

6 and 5 are the important numbers. The key words “each” and “in all” tell you to multiply. The question is the last sentence in the problem. It asks how much the hats will cost in all.

Write an Equation

a word problem

Logan wants to buy 6 Adventure Land hats for his family. Each hat costs 5 dollars. How much will the hats cost in all? The 6 is highlighted in red, the word each is circled. the number 5 is highlighted in yellow. How much will the hats cost in all is underlined. In all is also circled.

6 and 5 are the important numbers. The word problem wants you to multiply. The number of hats is the number of groups. The cost of each hat is the number in each group. Write a multiplication equation underneath the word problem on your paper. Click the Show Me button to see how you did!

\({6 \times 5 = ?}\)

Choose a Way to Solve

a word problem

Logan wants to buy 6 Adventure Land hats for his family. Each hat costs 5 dollars. How much will the hats cost in all? The 6 is highlighted in red, the word each is circled. the number 5 is highlighted in yellow. How much will the hats cost in all is underlined. In all is also circled.

\({6 \times 5 = ?}\)

6 times 5 is the correct equation! There are 6 hats, and each hat costs 5 dollars. Create a horizontal input and output table like this one on your paper:

A horizontal input and output table

Column 1 Table Row Header, Row 1 Number of Hats, Row 2 Cost

Column 2, Row 1 and Row 2 are blank

Column 3, Row 1 and Row 2 are blank

Column 4, Row 1 and Row 2 are blank

Column 5, Row 1 and Row 2 are blank

Column 6, Row 1 and Row 2 are blank

Column 7, Row 1 and Row 2 are blank

Column 8, Row 1 and Row 2 are blank

Column 9, Row 1 and Row 2 are blank

Rule: \({\times}\)blank

Did you notice that instead of "Input," the table says "# of Hats"? # means number. The number of hats is the input value. It is the number of groups, or the first factor. The table has "Cost" instead of "Output." That is because the total cost is the answer you want to find, or the product. You can replace "Input" and "Output" with labels from the word problem. It will help you find the answer to the question quicker and easier!

To use the input and output table, find the rule and fill out the input row. Write the rule after the \({\times}\), and fill out the input row, starting with 1 on the left. Click the Show Me button to check your work!

An horizontal input and output table

Column 1 Table Row Header, Row 1 Number of Hats, Row 2 Cost

Column 2, Row 1 and Row 2 are blank

Column 3, Row 1 and Row 2 are blank

Column 4, Row 1 and Row 2 are blank

Column 5, Row 1 and Row 2 are blank

Column 6, Row 1 and Row 2 are blank

Column 7, Row 1 and Row 2 are blank

Column 8, Row 1 and Row 2 are blank

Column 9, Row 1 and Row 2 are blank

Rule: \({\times 5}\)blank

5 is the second factor, and the rule is to multiply by 5. The input row starts at 1 and ends at 8.

Solve and Label Your Answer

a word problem

Logan wants to buy 6 Adventure Land hats for his family. Each hat costs 5 dollars. How much will the hats cost in all? The 6 is highlighted in red, the word each is circled. the number 5 is highlighted in yellow. How much will the hats cost in all is underlined. In all is also circled.

\({6 \times 5 = ?}\)

A horizontal input and output table

Column 1 Table Row Header, Row 1 Number of Hats, Row 2 Cost

Column 2, Row 1 and Row 2 are blank

Column 3, Row 1 and Row 2 are blank

Column 4, Row 1 and Row 2 are blank

Column 5, Row 1 and Row 2 are blank

Column 6, Row 1 and Row 2 are blank

Column 7, Row 1 and Row 2 are blank

Column 8, Row 1 and Row 2 are blank

Column 9, Row 1 and Row 2 are blank

Rule: \({\times 5}\)blank

The table has a \({\times 5}\) rule. The input row starts at 1 and ends at 8. To find the outputs, the costs, multiply each input by 5. You can write a multiplication sentence above each column. You can also skip count by 5s to find the outputs. Fill out the output row. Click the Show Me button to see how you did!

An horizontal input and output table

Column 1 Table Row Header, Row 1 Number of Hats, Row 2 Cost

Column 2, Row 1:1 Row: 5

Column 3, Row 1:2 Row 2:10

Column 4, Row 1:3 Row 2:15

Column 5, Row 1:4 Row 2:20

Column 6, Row 1:5 Row 2:25

Column 7, Row 1:6 Row 2:30

Column 8, Row 1:7 Row 2:35

Column 9, Row 1:8 Row 2:40

Rule: \({\times 5}\)blank

Daniel wants to buy 6 hats. Use the table to find out how much they will cost. Then, write the correct missing factor with the label word that answers the question. Write them below your multiplication sentence.

Question

How much will the hats cost in all?

The hats will cost 30 dollars in all.

Now use the steps to try this out on your own!


Read and Solve

Read the word problem below. Use the input and output table to find the product of the multiplication sentence. Choose the correct answer with the correct label word.

Daniel wants to buy his friends 8 key chains. Each key chain costs 3 dollars. How much will the key chains cost in total?

\({8 \times 3 = ?}\)

blank
Dollars
A vertical input and output table

Row 1, Column 1: Number of Chains, Column 2: Cost

Row 2, Column 1: Blank, Column 2: Blank

Row 3, Column 1: Blank, Column 2: Blank

Row 4, Column 1: Blank, Column 2: Blank

Row 5, Column 1: Blank, Column 2: Blank

Row 6, Column 1: Blank, Column 2: Blank

Row 7, Column 1: Blank, Column 2: Blank

Row 8, Column 1: Blank, Column 2: Blank

Row 9, Column 1: Blank, Column 2: Blank

Table Rule \({\times 3}\)

32
Dollars
24
Dollars
21
Keychains

You got # out of # correct. Click the Retry button for another attempt.

You got a perfect score. Great job!